Friss Hírek

Aggódjunk-e a Budai Arborétum miatt?

Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem

2001 óta ezt többször is megtesszük, hiszen valamilyen felsőbb tervezés hatására mindig szeretnének valamit kezdeni ezzel az igazán értékes területtel. Vajon merre megy tovább a terjeszkedés, a budai hegyvidéket fojtogató luxus-társasházak és villatelepek, mert nem látjuk, hogy mi gátolná meg az „alapítványokba” kiszervezett döntéshozókat a tollvonásoktól?

VÉDETTSÉG

A Budai Arborétum 1975 óta természetvédelmi terület (a főváros vezetése 1975. március 5-én kelt határozata) és 2005 óta országos műemléki védettséget élvez. Az Arborétum és a Budai Campus, mint oktatási intézmény, egységet képez, egymás funkcióját erősíti. Ez két szépen leírt mondat volt, de lehetne Katonai célúvá minősíteni? A kezelő Kertészettudományi Egyetem alapítványának gazdája mit tud korlátlanul eladni és kinek? Mi történik a Pagonnyal, a Gellért-hegyi fűtőházzal, mely műemlék védett (Cikkünk)?

RÖVID ÁTTEKINTŐ AZ ARBORÉTUMRÓL

A Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem-hez – röviden MATE – tartozik (korábban Kertészeti Egyetem Arborétuma néven ismerték, pontos címe: 1114 Budapest, Villányi út 29-43., a Gellért-hegy déli lábánál, a Villányi út – Szüret utca – Somlói út között terül el), a Bach-korszak idején kertészképző iskoláját dr. Entz Ferenc, az 1848-as szabadságharc egyik orvosa, alapította 1853-ban.
Alsó és Felső részre oszlik. A felső kertrész fáit 1893-tól kezdték telepíteni, az alsó rész jóval fiatalabb: itt az 1960-as évektől kezdték a kerttelepítést. A jelenleg közel 9 ha területű (bár ezzel kapcsolatban láttunk már 7,5 és 8,5 kijelentést is, ha=hektár) arborétum 1640 fás szárú, 250 évelő dísznövénynek és több száz hagymás virágnak ad otthont. A mesterségesen kialakított tóban 70-féle vízi és mocsári növény él.

Buda Arborétum - Alsó kert
Buda Arborétum – Alsó kert (Kép forrás: Qubit.hu)

ÉRA I. – Karok integrációja

2001. január 03. – Ökotáj, Lélegzet 29-30. szám, Oktatási Minisztérium. Összehívtak egy fórumot „A Kertészeti Egyetem elárulása és megmentése” címmel, melyen a Szent István Egyetem távlati fejlesztési tervet hibáztatják, miszerint emiatt kell eladni a területet, 2002 első felében a Somlói út 14-16 ingatlant kiüríteni. Furcsa mód a Kar megszüntetésről dékánt nem értesítenek, az Oktatási Minisztérium (továbbiakban OM) Felsőoktatási Ügyek főosztályvezetője nem tudott ebbéli tervekről – közölte Dr. Végvári György egyetemi docens. A fórumon elmondják, hogy Béres István (továbbiakban BI; kormánybiztos, később Pokorni Zoltán XII. kerületi önkormányzati tanácsadója) kormánybiztos ragaszkodik eme reformációhoz. Dr. Hoschke Ágoston, Élelmiszertudomány Kar dékán, szerint az 5000 m2 oktatási tér 20 milliárdot ér (Megjegyzés: 2002). A Világbank minősítette a tervet – állítja Sárai Tamás jelenlévő. Dr. Papp János említést tesz budaörsi 7,5 ha, hat építési és Somlói úti területekről, melyek bizonyosan célpontok.

A látott(?) tervek alapján a kar Gödöllőn folytatná jövőjét, ahova Budapestről majd kibuszoznának az érdekeltek – G. Tóth Magdolna egyetemei tanár, dékánhelyettes.

Az egyetemi tanácsi határozat a Kertészettudományi és Élelmiszertudományi Karok oktatási területeinek, épületeinek eladását készíti elő. Máris jogszerűtlenül, az SZMSZ-nek (Szervezési és Működési Szabályzat) eleget nem téve elfogadást nyert, hogy a Somlói út 14-16. alatt található, négy tanszéknek helyet adó ingatlant 2002 első felében ki kell üríteni, és át kell adni az OM részére.” – teszi hozzá Dr. Petrányi István adjunktus.

Dr. Guth László, gödöllői egyetem főtitkár, tagadja az elhangzottakat, miszerint dékánt nem értesítettek és Karbontásról lett volna szó egy említett január 03-i gödöllői megbeszélésen.

Dr. Bernát Jenő egyetemi tanár, Kertészettudományi Kar dékán: … „a tervezetnek már három variációja van, mind a három itt van a kezemben. Csatolva egy melléklet, hogy melyek azok az ingatlanok, amelyeknek a kezelési jogát át kell adnunk az OM-nek. Ezek között szerepelt – ami minket legjobban sújt – a Somlói úti ingatlan”. Továbbá a következő kijelentést teszi: „BI kormánybiztos úr ragaszkodott ahhoz, hogy ennek a pontnak így benne kell maradni a tervezetben”.

Dr. Hoschke Ágoston, ezzel kapcsolatban mondta, hogy BI „egyszerűen laborépületeknek és részlegesen kihasznált intézményi épületeknek” nevezte az ingatlant.

Csapody Miklós (MDF, országgyűlési képviselő hivatkozott időben) annyi kommentárt fűz a fentiekhez, hogy nem kívánják az eladást támogatni.

ÉRA II. – Tiltakozások

2015. május 19. A Vs.hu (URL nem elérhető, de Index.hu szemlézés igen) informál minket arról, hogy bejelentik hivatalosan a dolgozóknak, hogy feldarabolják a Corvinus Egyetem Villányi úton lévő kertészeti karát. Az egykori Kertészeti Egyetem a nagy egyetemi átszervezések, integrációk során került a Corvinus fennhatósága alá. Az eladásból (itt már ez konkrétan leírt) a Haussmann tervhez menne pénz (~Vár felújítás). Az Emberi Erőforrások Minisztériuma álláspontja, hogy a magyar felsőoktatás strukturális átalakításáról a „Fokozatváltás a felsőoktatásban” (PDF fájl) c. stratégia tartalmaz részletes információkat.

Hegedűs Attilának, a kertészeti dékánja, május elején Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár Maruzsa Zoltán Viktor helyettes-államtitkárral együtt még azt mondták, hogy semmi komoly változás nem lesz az agrárképzésben. Négy nap múlva ezzel szemben kiderült, hogy több alapszakot megszüntetnek, miközben bevezetik az osztatlan agrárképzést.

A sajtótájékoztatón az egyetem kancellárja is ott ült az egyetem vezetői mellett, aminek annak fényében önmagában is lehet némi üzenetértéke, hogy a kinevezett, többnyire Fidesz-közeli gazdasági vezetők és a rektorok között több intézményben alakultak ki az elmúlt hónapokban konfliktusok. A Corvinusba kinevezett Pavlik Lívia azonban más kancellárokkal ellentétben idáig is kötődött az intézményhez, több éve tanít a Közgázon.

2015. június 17. Aláírásgyűjtés Peticiok.com. Összesen 17.342 aláírás gyűlt össze a terület megvédéséhez, azt elősegítő integráció ellen. „Balog Zoltán miniszter tartsa tiszteletben az egyetem döntését” – áll a Budapesti Corvinus Egyetemi Tiltakozás Szervezőbizottsága, Diákszervezeti Tanács Operatív Bizottság szövegében. Egyetemi tiltakozó felvonulások szerveződnek blogon és Facebook-on keresztül szeptember 07-08-09 napokra. Kiáltvány készül.

Lemennek az események, ismét béke(?).

ÉRA III. – Alapítványok

2020. október 03. Á, nem, még nincs béke. A Magyar Narancs közli le a cikket, mely még 2015-re nyúlik vissza, hogy mennyire nehéz kérdezősködni – azért merünk még? Rostoványi Zsolt, akkori BCE rektor, és Pavlik Lívia, akkori BCE kancellár, írásbeli figyelmeztetést adott át egy kérdezősködő oktatónak. 13 tárgyalás után a Bíróság ítéletet hirdetett: „a BCE a fegyelmivel megsértette az oktatónak az Alaptörvényben a szabad véleménynyilvánításhoz való jogát, a védett munkavállalói érdekképviseleti véleményalkotási és tárgyalás kezdeményezési szabadságának a jogát, továbbá meg akarta akadályozni az Alaptörvényben biztosított petíciós jog gyakorlását„.

2021. július 30. Félelem és rettegés, hogy esetleg Csányi Sándor (OTP) majd értékesíti/beépíti a területet (összegzem a Magyar Narancs-os helyreigazítást: Nem volt ilyen szándéka.). A MATE rektor hallgat, nem válaszol. De ha ez nem érdekes, akkor mi? Az, hogy megjelent a május 28-i Magyar Közlönyben egy olyan törvény is, amely lehetővé teszi, hogy a Nemzeti Földalap vagyonkezelési szerződést kössön „olyan közérdekű vagyonkezelő alapítvánnyal, amelynek elsődleges feladata felsőoktatási intézmény alapítói, fenntartói jogainak gyakorlása.”

A fenntartó alapítvány létrehozásáról egy december 24-i kormányhatározatban döntöttek, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (számolod, hogy hányadik minisztériumnál tartunk?) hétfői közleményéből pedig kiderült, hogy a kuratórium elnöke a korábbi várakozásoknak megfelelően Csányi Sándor OTP-vezér lesz. Tagjai:

  • Nagy István agrárminiszter,
  • Horn Péter, rector emeritus, az MTA rendes tagja,
  • Bedő Zoltán, az MTA rendes tagja és
  • Lázár János országgyűlési képviselő, a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok állami feladatainak koordinálásáért felelős kormánybiztos (igen, itt még csak koordinált).

Ekkor már tíz egyetemet adott alapítványi fenntartásba a kormány. Ezzel kapcsolatos érdekesség, hogy a Soproni Egyetem új alapító okirata és SZMSZ-e lehetővé teszi, hogy a szintén Csányi Sándor vezette kuratórium pályázat nélkül nevezze ki az új rektort (épül az autoritás?). Még az év augusztusban Fábián Attilát nevezték ki a mandátumát kitöltő Náhlik András helyett. Forrás.

Összesen nyolc egyetemet privatizál az állam 2020-ban a Corvinus Egyetem mintájára – az újonnan létrehozott vagyonkezelő alapítványok azonban nem kapnak majd olyan vagyont, ami megalapozhatja az önálló gazdálkodásukat. Forrás.

2021. augusztus 10. Simicskó István (Fidesz) tagadja, hogy az Arborétummal bármi történne a jövőben.

2021. augusztus 24. Németh Erzsébet (MSZP, majd később DK főpolgármester-helyettes is nyilatkozik a védelemről.

ÉRA IV. – GÖDÖLLŐN MINDEKÖZBEN…

2022. január 27. Megjelenik egy közbeszerzési kiírás Gödöllő területéhez (MATE alapítványa). Közkézre kerül egy kép a tervezett későbbi MATE létszámról és egy dokumentum, ami alapján az egyetem a Budai Campus megszüntetésével számolt (mivel 0 hallgató van Budapesten; az Arborétum eközben még feltehetően nem érintett), és a januárban kiírt közbeszerzése is igazodik a tanulmányban szereplő fejlesztési elképzeléshez.

2022. május 05. Orosz Anna (Momentum) és László Imre (DK) is ellenez bármiféle eladást. Azt nem tudjuk, hogy vajon miket hagynak jóvá esetleg a háttérben (pl. Gellért Szálloda cikk).

ÉRA V. – LUXUSINGATLANOK

2024. július 12. „A miniszterelnök barátja építene társasházat a Gellért egykori gyermekmedencéinek helyére” címmel megjelenik egy 24.hu-s cikk. Letarolható „minden is” egy jó kis nem túl odaillő luxusvilla építése érdekében. A Gellért Szálló esete nyomán vajon mi történik az Arborétum és Campus területeivel(?) – mivel hagynak több épületet lerohadni. Ebből, a vagyonkzelelői alapítványokból és a korlátokat nem ismerő, kiszámíthatatlan kormányzati döntésekből eredhet hát félelmünk.

2024. augusztus 24. Gy. Németh Erzsébet nyilatkozata, Újbuda és a Főváros is megvédi a területet. Sok energiát a közlésbe nem fektettek, mivel a videó 2021-es (ezért nem linkeltem fentebb…).

_________________________________________________________________________________________

XI. kerületi TISZA SZIGET TAGSÁG – ra itt tudsz jelentkezni.

Érdekesnek találtad ezt a cikket? Legyél te is köztünk, legyél te is Rendszerváltó!

https://ujbudaitisza.hu/media-hekk/