Aggódik a BME közössége: Nézzük már meg, hogy melyik rendszerben vannak hatalmi fékek és ellensúlyok! Ismerkedjünk meg egy kicsit a demokráciával, ha már szép összefoglalót kaptunk róla a Wikipedia-n is. Aggódnunk kellene nekünk is?
Tartalom:
DEMOKRÁCIA – FOGALOM
„A demokrácia egy szabad társadalom jelentős számú, szavazati joggal rendelkező tagjainak hatalmából eredő politikai rendszer,[1] egy közös területen, ahol hatalmi fékekkel és ellensúlyokkal biztosítják a társadalom jól szabályozott működését, mint például:
- a közhatalom gyakorlóinak kizárólagos hatalomra törésének a megakadályozását,
- a társadalmi igazságosságot és a jóléti társadalom megvalósulását.[2][3]„
Szerinted ellentmond a kizárólagos hatalomra törekvésnek, hogy:
- a katonáinkat oda küldik bármi infó nélkül, ahova csak akarják?
- Folyamatosan csak 2/3 törvénykezés van zéró beleszólással?
- Tüntető tömegnek kell megjelennie, hogy legyen bármiféle lényegi felelősségre-vonás?
- Hogy vészhelyzeti kormányzás van?
- Hogy nem leinformálható alapítványokba szervezik a közvagyont?
- Hogy ad-hoc módon adják-veszik az erőművet?
- Már honfitársaink jelentős részét tartják szegénységben?
- Függőséget erőszakolnak ki minden szinten?
Jólét:
- Szerinted jóléti társadalomban mennyi megtakarítás van?
- Hány lakos jut egy orvosra? Mennyi mentő és személyzete? Mennyi kórházi ágy?
- Mennyien születnek és halnak meg itthon évente? Mennyien hagyják el a hazánkat?
- Hogy megduplázódik az elszegényedő nyugdíjasok mennyisége?
- Megnézed a KSH oldalát: -0,8% negyedéves GDP, -7,2% ipari termelés? Ez igen… a népesség meg simán összehasonlítható az 1940-es adatokkal is már.
- A lakosság 20,2%-a szegény (bár olvastam 40%-os számot is /PDF/). Egyre többen szegényednek el (nézd meg a számokat is, hogy mik, ne csak a görbét).
- Már Romániában is (Azért felháborító, mert már jártunk jóval előttük – Szerk.) magasabb a nyugdíj?
- Folyamatosan csak rontják a pénzünket és a reálbért/nyugdíjat nem emelik?
- Szegény sorba taszítják a tanárokat?
Szerinted társadalmi igazságosság van, ha:
- Etikus egy közpénzből vejtől vásárolt ingatlan vásárlás, ha betartjuk a szabályokat (~azokat, amiket a kormány/kormányfő alkot). Tehát Ő kedvére szabályt alkot – adj el te is ingatlant túlárazva és kérd meg, hogy hozzon rá neked is szabályt…
- 19 ezer pedofil kép miatt valaki felfüggesztettel és 500e Ft bírsággal megússza a börtönt. Ellenpéldák vannak arra vonatkozólag, hogy mi lehetne elvárható büntetés (pl. 32 db kép, Balassagyarmati orvos esete, 2 év börtön).
- A gyermekek és fiatalkorúak 43 százalékát fenyegeti a szegénység és a társadalmi kirekesztés, és minden harmadik gyermek súlyos anyagi nélkülözés közepette él.
- Milyen érvényesülési lehetőségei vannak egy szegény családban születettnek? Milyen oktatást és egészségügyi ellátást kaphat?
- Milyen lehetőségei vannak lakhatáshoz jutáshoz és ki(k)nek? Hogy kerülhető el a hitel-rabszolgaság?
- Minden állampolgár egyformán pórul jár a rossz gazdasági döntésekkel? Rosszul kezelt rezsitámogatás, gázimport ár, vakcina import, EU büntetés megfizetői, külföldi hitelek stb.
- Kiket volt érdemes gazdaságilag megmenteni a Covid idején? Kiket nem?
DEMOKRÁCIA – MŰKÖDÉS
„A demokrácia olyan politikai rendszer, amely a népnek a közügyekben való részvételére épül.[4] Olyan politikai rendszer, melyben a szuverén „nép”, tehát a társadalom összes, teljes jogú tagja – nem egyén, kis csoport vagy a hatalom bizonyos csoportja – igazgatja a közügyeket, beleértve a kormányzást is.[5][6] Népszerű meghatározása a demokráciának a népuralom, egyenjogúság; az a politikai rendszer, melyben a népé a hatalom.[7]
Úgy érzed, hogy:
- beleszólhatsz és/vagy érdekli a kormányt, hogy mi a véleményed például az akkumulátorgyárakkal kapcsolatban második fővárosunkban, Debrecenben?
- Sokszor tudtál „népszavazáson” részt venni? Úgy tudod, hogy sikerült több, megfelelő mennyiségű aláírással ellátott, népszavazást el is indítani?
- Megkérdeznek, hogy háborús helyzetre hivatkozva egy csoport mit tekint „katonai célú”-nak? Úgy gondolod, hogy köze van egy háborúnak egy ország közepén lévő vasúti pályaudvarnak?
- Bármiféle közöd van egy szegedi erdő kivágásához egy püspökség részére? Mi alapján tették? Mi köze van bármilyen háborúhoz?
- Úgy gondolod, hogy a „teljes nép” szavazott? Nézted a részvételi százalékot?
- Ha a kormánypárt ugyan többségi szavazatot kapott, de nem fedi le az ország lakosságának felét, akkor beszélhet az egész nép nevében?
Fentiek szerint nem abban élünk. Vajon az „autokrácia” forma közelebb áll-e hozzá? Nézzük meg!
AUTOKRÁCIA – NA EZ MIT TUD?
„Az autokrácia (magyarul: egyeduralom, önkényuralom) olyan politikai rendszer, ahol:
- a hatalom egésze egyetlen személy (vagy személyek kis zárt csoportja) kezében összpontosul,
- aminek a döntéseit nem korlátozzák külső jogi megkötések.[1]„
Nézzünk már meg megint pár kérdést:
- Tagadták-e Orbán Balázs kijelentésének tartalmát, amíg nem jött egy kormányfői „hiba” kijelentés?
- Ismerősen cseng-e a „NER”, mint „csoport”, kifejezés?
- Előfordult-e, hogy például kastély melletti erdőt annak ellenére megvehetett a tulaj, hogy az állami erdők eladása alapvetően tiltott?
- Olyanokról hallottál-e, hogy „átminősítettek” valamilyen területet lakóövezetté, vagy egyéb beépíthető területté? Kiknek kedvezett a döntés és hol értesülhettél erről?
- Hallottál-e olyan incidensről, amikor meglepően kevesebb büntetést kapott valaki, vagy nem is indult eljárás?
- Rejtegetünk-e Észak-Macedón elnököt, esetleg segítettünk-e egy brazilnak is?
- Fizetnél-e bárkinek felárat irodaházért, miközben jelentős gazdasági problémák vannak?
- Tudod-e, hogy kik vannak az „alapítványok” mögött?
- Korlátozza-e bármi a jelenlegi kormányt, hogy holnap „sarkalatos” (~2/3-ad szavazás) módon bármilyen törvényt létrehozzanak?
- Érdekelte-e a kormányt, hogy az Európai Bíróság megbüntetett minket?
- Érdekli-e a jogalkotót/kormányt, hogy valakit egy életre lejáratnak és ellehetetlenítenek? Úgy, hogy „valótlanul” (jó ez a szó, használd a keresőkben + helyreigazítás, sajtóperek…) állították például azt, hogy „pedofil” vagy „veri” valamelyik élettársát.
- Figyelembe veszi a kormányt igazi szakértők véleményét, például az energetikával kapcsolatban? Láttál-e jó megvalósult tervet, vagy csak adott ismérvek alapján megvalósult dolgokat?
- Érdekli-e a kormánypártot, hogy saját családtagjainak és/vagy ismerőseinek kedvezzen? Vannak-e olyanok, akiknek sokkal kevesebb adót kell befizetniük?
- Kik kapják a szerencsejátékokból befolyó pénzeket?
- Hallottál-e elsőbbségi osztalékokról kis tulajdoni hányaddal?
„Az autokrata olyan vezető, aki hatalmat gyakorol egy bizonyos területen, és ebben nem korlátozza senki vagy semmi. A hatalom birtoklását többek között a hagyománnyal, a kritikus erőforrások ellenőrzésével vagy a személyes karizmájával biztosíthatja.”
Nézzük, találunk-e példákat:
- Sarkalatos törvénykezés? (Alaptörvény létezése előtt „kétharmados” – Szerk.)
- Vészhelyzeti kormányzás 2020-tól?
- EU-s törvény figyelmen kívül hagyása (200 millió EUR és napi 1 millió EUR ítélet)?
- „Nemzeti” szó ragasztgatása mindenre? Már hallom, ahogy elhangzik a „Nemzeti” Tiborc-Posta…
- „Ispánok” és „vár”megyék a feudalizmus jegyében?
- Kik nyertek legtöbbször az EU-s pályázatokon? Tenderkirályok.
- Mennyi időre lett koncesszióba adva az autópályák felújítása, üzemeltetése, bővítése? Mennyiért?
- „Ezért rajtunk kívül senkinek sem fontos, hogy fennmaradjon a világban az, ami magyar. De mi tudjuk, hogy a létezés magyar minősége az emberi élet különleges, semmihez nem fogható, magas rendű formája. A legnagyobb dolog, ami megtörténhet velünk, hogy magyarnak születünk.” – 2024. március 15. LMBTQ meg a nem fehér keresztény már valószínűleg nem „magas rendű”… A kormányfő szerint normális ember az, akinek van családja és lakása. Amúgy úgy érzed, hogy sokat tett a kormány külpolitikája azért, hogy szeressék a magyarokat? Például a svédek biztos nagyon szerethetnek…
- Kié az áram? Ki határozza meg az árakat és kinek milyen mértékben? Ha ott kevesebbet fizetsz, hol fizetsz többet, mit vesztesz vele?
- Ki hagyja lerohadni a vízművet? Tudod-e, hogy mennyi édesvíz folyik így el?
- Ki hagy lerohadni épületeket és később mi történik velük?
- Kik kaptak kastélyokat ingyen? Tudod-e, hogy vélekedhetnek úgy is, hogy „bármilyen” ingóságot ingyen odaadhat „bárkinek” az állam, ha szerintük nem használt? Van egy jó értékes képed?
- Kinek hasznos egy gyár felépítése, ha neked nem? Ki csinálja a földmunkát, utakat, bekötést, ki szolgáltatja a közművet; honnan jön az építőanyag és hova megy a sitt?
- Ki hagy egyszerre több területet is szándékosan leépíteni? Kinek a célja például az „állami” egészségügy lezüllesztése? Egyes iskolákhoz tartozóké?
- Mennyit, hányszor és hol kell hallgatnunk a kormányfőt és/vagy a kormánypárt tagjait?
- Ki von el a fővárostól, önkormányzatoktól és befektetőktől pénzt (pl. Szociális hozzájárulás, szocho címen)? Csoporton kívül esnek-e az áldozatok?
„Az autokrata hatalmi bázisát biztosíthatják az előkelők, a katonák, a papság, vagy más csoportok, mint például egy domináns szerepbe juttatott párt.”
Kérdéseink valának:
- Hallottatok-e olyat, hogy egy egyháznak jobban kedvez a kormány, mint a többinek? Mondjuk, hogy egyiknek iskoláit nem menti meg, másik pedig csak úgy ingyenesen megkap ingatlant.
- Próbálnak-e eltussolni „egyházi” ügyeket?
- Létezik-e a NER?
- Mi szükség a Szuverenitás Hivatalra? S miért nem költjük ezt a pénzt például tanári bérrendezésre? Hiszel-e benne, hogy nem kap jogosultságokat? (Korábban ígéret volt, hogy sajtót nem vegzál, ehhez képest de; Rogán külön büdzsét osztott ki neki.)
- Ha létezik, tehetősek-e (~előkelők) a tagjai?
- Van-e domináns kormánypárt?
Bizalmunk van a fegyveres erőkben, de már őket is szabadon vezényelheti, akár titokban is, a kormány oda, ahova csak akarja. Azt a katonaságot, amiben jelentős személycserét hajtott végre; melynek van olyan vezetője, akinek kaszinói vannak; mely Csád-ba megy, bár különösebb indokot nem találunk a nemesfémen vagy külső befolyáson kívül; melyből nem engednek csak úgy bárkit leszerelni; melyhez a csatlakozásnál már nem előfeltétel a tiszta erkölcsi (bár úgy tudjuk, már a magyar állampolgárság sem); ahonnan 55 év felett már mehetnek tanítani (tisztára eb vagy kutya hasonlóság).
BME
Igen sok volt a kitérő, de egyébként nehéz megérteni a probléma mélységét. Szóval, visszatérve a témához: Van-e, lehet-e, lesz-e fék? Alapítványi megoldás helyett céges forma jöhet. Így akkor nem lesz államilag finanszírozott oktatás? Még nagyobb társadalmi egyenlőtlenség lesz?
Amit sejtenek a BME-ben „szóbeszéd” alapján: a kormány előtt lehet az a modellváltási terv, hogy a Műegyetem a továbbiakban egy KEKVA-finanszírozású (közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány – Szerk.), de konzorciumi modellben, kvázi magán egyetemként (magyarán: fizetős lesz) működjön, amelyben az egyetem infrastruktúrája a konzorcium kezébe kerül, és ennek az infrastruktúrának az állagmegőrzése és fejlesztése a konzorcium feladata és pénzügyi terhe, az állam pedig a KEKVA-modell szerinti algoritmusban adja az oktatási pénzt. Ha konzorcium, akkor a telex.hu értesülései szerint a MOL és talán az MVM csoport kerülhet szóba.
Egy törvénymódosítási javaslat ezt készítheti elő, kizárva az „államot”, mint tulajdonost.
Együtt aggódunk a BME jövőjéért: Műegyetemiek az oktatás jövőjéért (Instagram oldal).
BME kép forrás: bme.hu.
#újbuda#ujbuda#ujbudai#újbudai
A fenti QR kóddal a „Legyél a Változás Egyület„-et tudod támogatni REpontoknál. Köszönjük!
XI. kerületi TISZA SZIGET TAGSÁG – ra itt tudsz jelentkezni.
Érdekesnek találtad ezt a cikket? Legyél te is köztünk, legyél te is Rendszerváltó!