Kívánjuk a sajtó szabadságát a cenzúra eltörlését!

A 1948/49-as forradalom nyitányának számító 12. pont első pontja a sajtó szabadság, mint alkotmányos jog védelmét célozza. A 12 pontot Március 15. reggelén a Nemzeti dallal együtt elvitték Landerer és Heckenast nyomdájába, ahol a nyomdagépet lefoglalva kinyomtatták. Másnap petícióként küldték Pozsonyba, a tömeggyűlés megerősítése nélkül, de a forradalom súlyával.

Március 15. a magyar sajtó, a szabad magyar sajtó legnagyobb ünnepe is. – irja a 444.hu

Mivel a szabad magyar sajtó megszületésének pillanata 1848. március 15. Szerintem mindannyian tudjuk fejből, annyiszor hallottuk az iskolai szavalókórustól Petőfi naplórészleteit: „– Censorhoz nem megyünk, feleltem, nem ismerünk többé censort, el egyenesen a nyomdába!” Aztán Landerer és Heckenast, 12 pont, az első pont, sajtószabadság. Az Ifjak ezt tették a lista élére, amikor fölsorolták a követeléseiket, mint a független, szabad Magyarország létfeltételeit.

Aztán arra is emlékezhetünk, hogy az Ifjak a lelkes tömeggel együtt a Várba vonultak (Budára, Budára), ahol a „nagyméltóságú helytartótanács sápadt vala és reszketni méltóztatott”, majd a követeléseknek megfelelően tétlenségre utasította a katonaságot, eltörölte a cenzúrát, és „Stancsics börtönajtaja megnyílt. A rab írót diadallal hozta át a töméntelen sokaság Pestre.

Az ünnepi szövegekből az általában már kimarad, hogy Táncsics Mihály egyrészt sajtóvétség miatt raboskodott a Várban, másrészt meg néhány hónap múlva már a forradalmi rendszer, a Batthyány-kormányt fölváltó Országos Honvédelmi Bizottmány alatt tiltották be (bár formailag nem betiltás volt, de a kiadást ellehetetlenítették) túl radikálisnak ítélt lapját, a Munkások Újságját.

A magyar sajtószabadság dicsőséges világra jötte után kemény évtizedek következtek. Sok kemény évtized. Majdnem másfél évszázad.

A sajtószabadság persze csak röplapokon, kiáltványokban, ünnepi és politikai szónoklatokban ilyen egyszerű és konkrét fogalom, a gyakorlatban már kellemetlenül absztrakt, sőt igen komplikált tud lenni, és ezzel vissza is élhetnek (értsd: visszaélnek) azok, akik akarnak.

Rögtön – már bocsánat, genderharcos, férfiapjú honfitársak! – nem bináris, „vagy van–vagy nincs” tulajdonságú dolog, hanem skála vagy spektrum, hogy tud lenni több vagy kevesebb, valamennyi, valahol, valamikor. Ebben a másfél évszázadban is voltak szabadabb és egészen szélsőségesen szabadsághiányos időszakok.

Tehát másfél évszázad után, 1990-ban úgy tűnt, hogy a nemzetközi helyzet szerencsés alakulása folytán Magyarország végre olyan politikai rendszert építhet, úgynevezett nyugati típusú vagy ha úgy tetszik „liberális” (liberális, mint Petőfi Sándor) demokráciát, amelynek egyik legfontosabb alapintézménye a sajtószabadság.

Akkor el sem tudtuk volna képzelni, hogy alig harminc év múltán újra aggódva kell tekingetnünk a sajtószabadságméterre, pláne, hogy azok kezdik majd szorongatni éppen, azok próbálják megfojtani, akik 1990-ben még a leglelkesebben harcoltak érte. (Ma már értjük: akkor a hasznukra volt a sajtószabadság, ma már nincsen. Nagyon nincsen.)

Itt következhetne számos bekezdés a rendszerváltás utáni magyar fejlődés számtalan vadhajtásáról, vakvágányáról és hátulütőjéről (a zsákutcákról nem beszélve), és még ugyanannyi a nyugati típusú demokráciák 2001 után kibontakozó válságáról, illetve arról a technológiai fejlődésről, amely éppen a nyilvánosság, a sajtó, a média felől forgatta föl a világ legsikeresebb, leggazdagabb társadalmait…… teljes cikket itt olvashatja el irja a 444.hu.

Mit kiván a magyar nemzet.

Legyen béke, szabadság és egyetértés.

  1. Kivánjuk a’ sajtó szabadságát, censura eltörlését.
  2. Felelős ministeriumot Buda-Pesten.
  3. Évenkinti országgyülést Pesten.
  4. Törvény előtti egyenlőséget polgári és vallási tekintetben.
  5. Nemzeti őrsereg.
  6. Közös teherviselés.
  7. Urbéri viszonyok megszüntetése.
  8. Esküdtszék, képviselet egyenlőség alapján.
  9. Nemzeti Bank.
  10. A’ katonaság esküdjék meg az alkotmányra, magyar katonáinkat ne vigyék külföldre, a’ külföldieket vigyék el tőlünk.
  11. A’ politikai statusfoglyok szabadon bocsáttassanak.
  12. Unio.

Egyenlőség, szabadság, testvériség!