Friss Hírek

Szegénység és a tanáraink megélhetése

Ugye többször mi is írtunk már a tanárok helyzetértől, vessük össze még picit az adatokat, hogy reális képet kapjunk a lehetőségeikről Magyarországon.

Tartalom:

SZEGÉNYSÉGI KÜSZÖB

A szegénységi küszöb (angolul „poverty line”): „Egy jól körülhatárolt sokaság – például egy ország, egy régió, egy társadalmi csoport stb. – megkülönböztetett egyedeinek (pl. háztartásainak, családjainak vagy az ezekhez tartozó személyeknek) anyagi helyzetét mérő változónak (pl. egy főre jutó vagy ekvivalens jövedelem) egy többé-kevésbé szubjektív meggondolásokon alapuló rögzített értéke, amely érték alatt élőket tekintik szegényeknek. A Központi Statisztikai Hivatal a jövedelmi felvételek adataiból képzett egy főre jutó évi nettó jövedelem alapján öt olyan értéket választ, amely alatt élőket szegényekként definiálja.” (Forrás: Wikipedia)

Azt is figyelned kell fentieknél, hogy a „KSH” (Központi Statisztikai Hivatal) állapítja meg az értékeket. Mik ezek az értékek:

  • k1 = az egy főre jutó jövedelmek eloszlása szerinti alsó népességhuszadban (20%) az egy főre jutó évi jövedelem maximuma.
  • k2 = az egy főre jutó jövedelmek eloszlása szerinti alsó népességtizedben (10%) az egy főre jutó évi jövedelem maximuma.
  • k3 = többé-kevésbé hivatalosnak tekinthető szegénységi küszöb, ami megfelel egy adott évi öregségi nyugdíjminimum egy főre jutó értékének.
  • k4 = a szubjektív szegénységi küszöb (ez vicces, hiszen szubjektív lehet bármi, mondjuk te 1, gyerek meg mondjuk 0,2-vel van súlyozva, szomszéd 0,5-tel stb.).
  • k5 = relatív szegénységi küszöb, az egy főre jutó jövedelem mediánjának 60%-a.

Nézzük meg, hogy – akármelyikkel is kalkulált – mi jött ki a KSH-nak:

Mint az jól látható, olyan szépen – „a szegénység érdeklődés hiányában elmaradt, hát hogyne… – alakult a realitás (itt gondolkodhatsz reálbérről és inflációról is akár), hogy 10 év alatt majdhogynem megtriplázódott a szegénységi küszöb értéke! Tudod, mert „Magyarország előre megy, nem hátra!

Nézzük meg, hogy akkor most hogyan vethető ez össze a tanárok fizetésével.

ÖSSZEVETÉS

A FDSZ ELTE (Facebook) nekünk ehhez egy nagyon jó szemléltető példával jön:

Tudtad, hogy egy doktoris diák hivatalosan is a szegénységet vállalja be, ha PhD-zni megy?

A grafikonon, de a fentebb linkelt KSH oldalon is látható, hogy 2023-ban a „küszöb” 2 millió Ft fölé ment. Egészen pontosan „éves szinten” ez 2.019.356.- Ft.

Ezt az értéket elég egyszerű visszaosztani 12-vel, hogy megkapjuk a „havi küszöb szintet”, ahol 168.279,67.- (~168eFt) Ft-ot kapunk. Ezt most összevetheted ezzel a kemény valós élet információval: „egy doktoris az első két évben havi 140 ezer Ft ösztöndíjat kap garantáltan. Ezért neki teljes értékű, azaz főállású kutatómunkát kellene végeznie.” Így látod már a problémát?

Ha még nem, akkor kérlek a korábbi cikkünk megvilágításában is nézd meg ezt a számot. Miből tud egy tanár magának egyebeket venni a nettó 358-369e Ft-ból – figyelembe veheted, hogy nem csak pályakezdőkről beszélünk -, miután egyáltalán képes volt kifizetni egy lakhatást? Ha szerencséje van, akkor társas lény, így ketten együtt már ételre-italra is futja, úgy a szegénységi besorolás is magasabb.

SZEGÉNYSÉGI ADATOK

  • 2022-ben már minden tizedik (lakosság 10%) magyar szegény volt – Vg.hu.
  • 2022-ben alacsonyan képzettek foglalkoztatása 38,7%.
  • 2022-ben romák foglalkoztatási rátája 47,3%.
  • 2023-ban mély-szegénységben élők aránya 19,7%.

„Magyarország előre megy! Nem hátra” O.o… Értem én! Nem mondta, hogy ez neki mit jelent. Miről beszél tehát akkor a magyar miniszterelnök, amikor a „mély-szegénység” csökkenéséről beszél nektek a Kossuth Rádióban? Nem tudta, hogy azért egy kicsit kitartóbb ásással elérhetőek ezek az adatok? Add tovább!

VESZEM KALAPOM

A 2023-as tanév végére (2023/2024) összesen 3.800 pedagógus hagyta el a tanári pályát. Forrás.

#újbudaiti#újbuda#ujbuda#ujbudai#újbudai#11. kerület#XI. kerület

____________________________________________________________________________________________________________

Legyél a változás QR kód

A fenti QR kóddal a „Legyél a Változás Egyület„-et tudod támogatni REpontoknál. Köszönjük!

XI. kerületi TISZA SZIGET TAGSÁG – ra itt tudsz jelentkezni.

Érdekesnek találtad ezt a cikket? Legyél te is köztünk, legyél te is Rendszerváltó!

Érdekes videókért: Média Hekk