Friss Hírek

TISZA kiáll Budapestért és megvédi a Városligetet is!

TISZA Párt kiáll Budapestért és azért, hogy a KÖZLEKEDÉSI ÉS A TERMÉSZETTUDOMÁNYI MÚZEUMOK MARADJANAK BUDAPESTEN!

A Fővárosi Közgyűlés 2024.10.30-i ülésén a képviselők elfogadták Vitézy Dávid határozati javaslatát a Budapesten működő országos múzeumok fővárosban tartása és fejlesztése érdekében felterjesztési jog gyakorlásáról és közös kiállásról. A határozat ellenzi a Közlekedési Múzeum és a Természettudományi Múzeum Debrecenbe költöztetését. Felkéri a Kormányt, hogy a Közlekedési Múzeum a kőbányai Északi Járműjavító területén valósuljon meg. A Fővárosi Önkormányzat felajánlja segítségét és közreműködését a Természettudományi Múzeum gyűjteményének elhelyezésére és bemutatására alkalmas új, barnamezős helyszín kiválasztásában, és szakcégei révén szakmai támogatást nyújt a beruházás előkészítése során, amennyiben a Budapesten belüli költözésről döntés születik. Valamint felkérik a kormányt, hogy kezdje meg az Iparművészeti Múzeum régóta halogatott felújítását.

A határozati javaslatot 18 igen szavazattal és 12 tartózkodással elfogadták. A bejegyzéshez tartozó képen a szavazás eredménye látható.*

Baranyi Krisztina (MKKP) politikai állásfoglalásnak nevezte a határozati javaslatot, amelynek nincs helye a Fővárosi Közgyűlésben, mivel a Közgyűlésnek nincs hatásköre a határozatban felsorolt kérdésekről dönteni. A Közgyűlés felterjesztési jogát szerinte fontosabb ügyekre kéne tartogatni. Második hozzászólásában kifejtette, hogy ugyan a Közlekedési Múzeum és a Természettudományi Múzeum Budapesten tartása mellett van, és az Iparművészeti Múzeum felújításával is egyetért, de úgy érzi, hogy Vitézy Dávid a politikai karaktere építésére használja fel a Közgyűlést. A határozat csak arra lesz jó, hogy Vitézy a sajtóban bemutathassa, hogy átment a javaslata.

Gulyás Gergely Kristóf (Fidesz-KDNP) egyetértett Baranyi Krisztinával, hogy nem tartozik a Fővárosi Közgyűlés hatáskörébe a kérdés, de nem mondott véleményt se pro se kontra az érintett múzeumok helyzetéról. Párttársa, Szentkirályi Alexandra sem akart az indítványról beszélni, inkább a Liget Projekt méltatásába kezdett. Persze nem hagyhatta ki, hogy a projekt ellen tüntetőket sértegesse. Tevékenységüket sikoltozásként és sipítozásként jellemezte. Kétszer is elmondta, hogy Európa legnagyobb kulturális beruházása zajlik a Városligetben. Igen, az általa sokat szidott tüntetőknek pont ez a baja, hogy nem a közpark megújítása zajlik, hanem kulturális intézmények és kulturális intézménynek álcázott konferenciatermek, rendezvényhelyszínek és vendéglátóipari egységek építése történik a közpark kárára. Döme Zsuzsanna (MKKP) felvilágosította Szentkirályit, hogy a budapestiek, a parkhasználók nem szeretnének új épületeket a parkba, arra szeretnék használni a Ligetet, amire egy park való: eltölteni néhány pihentető órát. Viccesen megjegyezte, hogy nagyon drága a kávé az új múzeumokban és kérte, hogy csökkentsék az árakat, hogy a parkba kilátogató családok számára is megfizethető legyen.

Falra hányt borsó a NER-hercegnőnek ilyen szempontokat felvetni, nem tudja, de ha tudja is, nem érdekli, hogy a környéken élők közül a célközönség maximum már csak a „Dürer Park” ingatlanpanama leendő lakói, dolgozói.

Szilágyi Anna (Podmaniczky Mozgalom), Vitézy Dávid (Podmaniczky Mozgalom), Balogh Balázs (TISZA), Barna Judit (TISZA), Déri Tibor (DK), valamint Karácsony Gergely főpolgármester is a Közlekedési Múzeum és a Természettudományi Múzeum Budapesten tartása mellett érveltek. Nem értettek egyet azzal, hogy ne lenne hatásköre, feladata a fővárosnak a nagy országos közgyűjtemények ügyével foglalkozni.

Barna Judit kérte, hogy a fideszesek mondjanak véleményt a javaslatban szereplő múzeumok vidékre költöztetéséről, de Gulyás Gergely Kristóf erre nem válaszolt. Ehelyett tárgyi tévedésnek nevezte Barna Judit azon állítását, hogy a Biodóm a Liget Projekt része lenne. Pedig évekig a Liget Budapest honlapján a Biodóm is a projektek között volt, a legutóbbi frissítéskor szedték csak le. Persányi Miklós a Pannon Park projektért cserébe vállalta el a Liget Budapest Projekt zöldbiztosi tisztségét. Persányi kétféle tervet mutatott be Orbán Viktornak, amelyek közül a miniszerelnök döntött a nagyobb és drágább megvalósítása mellett. Gulyás Gergely Kristóf cinikusan és önelégülten mosolyoghat, de a Biodóm építéséhez szükséges plusz pénzeket Tarlós István főpolgármesteri ténykedése alatt az elődei, a fideszes képviselők szavazták meg. A kivitelezést Garancsi István cége, a Market Építő Zrt. végezte. Érdemes lenne végre megvizsgálni, hogy mennyire volt túlárazott a projekt…

Jó hír viszont, hogy a fideszes képviselőket ennyire érdekli a Biodóm, intézkedhetnének a kormánynál, hogy vállaljnak felelősséget és a Fővárosi Önkormányzat további leckéztetése helyett inkább döntsenek a komplexum sorsáról.

A múzeumok ügyében a nem fideszes képviselők közös írásos kiállása akár a Közgyűlésen belül, akár azon kívül szükséges minimum volt, de nem elegendő a fideszes úthenger megállítására.

Reméljük, hogy további közös érdemi lépesek történnek, és nem csak ebben a témában, hanem a Városliget érdekében, valamint a Mini-Dubaj projekt ellen is, Gazdagrét-Madárhegy megmentése, hogy 54.000 m2 erdős terület ne tűnjön el.

_________________________________________________________________________________________

* A határozati javaslatról szóló vita visszanézhető az Önkormányzati TV oldalán 6 óra 26 percnél. (Fővárosi Közgyűlés ülése 2024.10.30.)

A határozati javaslat megtalálható a Fővárosi Önkormányzat hivatalos oldalán. (Közgyűlés – Ülések, előterjesztések – 2024. október 30-i Közgyűlés tervezett napirendjei – 22. napirendi pont)

_________________________________________________________________________________________

XI. kerületi TISZA SZIGET TAGSÁG – ra itt tudsz jelentkezni.

Érdekesnek találtad ezt a cikket? Legyél te is köztünk, legyél te is Rendszerváltó!